Jakie są rodzaje kolumn rektyfikacyjnych?

Na wstępie warto wspomnieć, że opisywana kolumna rektyfikacyjna jest sprzętem do laboratorium jak i urządzeniem stosowanym w przemyśle (na przykład przy produkcji ropy naftowej).  W tym urządzeniu zachodzi proces nazywany destylacją. Jest on kaskadowy oraz wielopoziomowy.

Są różne klasyfikacje kolumn rektyfikacyjnych

kolumny rektyfikacyjneProces destylacji inaczej nazywany jest rektyfikacją i stąd nazwa opisywanego sprzętu – kolumny rektyfikacyjnej. Jeśli chodzi o rodzaje to kolumny rektyfikacyjne można podzielić ze względu rodzaje kolumny wewnętrznej. W tym podzielę można wyróżnić kolumny rektyfikacyjne półkowe, kolumny z wypełnieniem jaki kolumny rektyfikacyjne typu Vigreux. Na dużą skalę przemysłową są stosowane kolumny rektyfikacyjne półkowe. Jeśli chodzi o kolumny z wypełnieniem to w środku ich znajdują się różne kształtki. Natomiast kolumny rektyfikacyjne typu Vigreux posiadają wypustki w ścianach kolumny. Poza tym kolumny rektyfikacyjne można podzielić ze względu na rodzaj płaszcza termicznego. W tym przypadku mamy kolumny chłodzone, adiabatyczne oraz kolumny grzane.  W kolumnach chłodzonych płaszcz jest chłodnicą. Najczęściej w takich kolumnach proces chłodzenia jest wykonywany na zasadzie przepuszczania wody zimnej przez płaszcz. W Kolumnach adiabatycznych płaszcz grzejny stanowi jednocześnie izolację termiczną. Ten rodzaj kolumny rektyfikacyjnej można porównać do termosu. kolumny rektyfikacyjne grzejne posiadają płaszcz którego zadaniem jest podgrzewanie.

Jak widać istnieje wiele rodzajów kolumn rektyfikacyjnych, które dobiera się na podstawie gałęzi przemysłu gdzie są wykorzystywane, jak i na przykład według zapotrzebowania danego laboratorium. Także od zapotrzebowania na takie kolumny mogą mieć one różne kształty, od kilkunastu centymetrów do nawet kilku metrów.