Pomysłowa zabawa razem z nauką

Nieodzownym elementem rozwoju każdego dziecka jest zabawa. Dzięki niej maluchy poznają stopniowo świat. Pierwsze kontakty z ludźmi, zwierzętami i przyrodą są dla nich niezwykłymi przeżyciami. Zabawa w etapie dorastania jest formą nauki. Tak więc najważniejszymi atrybutami są odpowiednie zabawki i oczywiście – odpowiednie towarzystwo. Najlepiej innych dzieci oraz osoby, która pokieruje działaniami.

Zabawa poprzez naukę

zabawki MontessoriDzieci bardzo szybko się uczą. Najczęściej robią to nieświadomie, bawiąc się. Formy zabaw mogą być zróżnicowane. Aktywne fizycznie czyli taniec, śpiew, rysowanie lub malowanie lub przy udziale zabawek – klocków, plastikowych figurek, lalek czy samochodów. Coraz popularniejszą formą zabaw wśród dzieci są gry wirtualne. Od najmłodszych lat maluchy są oswajane z technologią, co oczywiście ma swoje wady i zalety. Mimo wszystko dużą popularnością cieszą się w dalszym ciągu formy łączące tradycyjną zabawę z edukacją. Dobrym sposobem kształcenia umiejętności twórczych oraz logicznego myślenia jest nauka poprzez zabawki Montessori. Odpowiednie dostosowanie ich do predyspozycji i potrzeb dziecka może ułatwić oraz wytyczyć nowe ścieżki jego rozwoju. Oczywiście nie można narzucać dzieciom jak i czym mają się bawić ale jeśli są zainteresowane daną zabawką i danym sposobem zabawy to czemu nie ? Wiadomo, że każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojej pociechy i już od najmłodszych lat myśli o rozwoju i przyszłości. Najważniejsze żeby nie zrazić dziecka do innych form zabawy niż te najbardziej popularne wynoszone z domu lub przedszkola.

Zabawki pomagające rozwijać nabyte już umiejętności lub pomagać w wykształceniu nowych powinny mieć pierwszeństwo w każdym miejscu zabaw. Niestety nie mamy wpływu, jakie akcesoria zyskają przychylność naszych pociech. Oczywiście błędem byłoby zabronienie lub narzucanie zabawek, którymi maja się bawić lecz zawsze można spróbować wytłumaczyć i przekonać do swoich racji tylko czy na tym polega szczęśliwe dzieciństwo … ?