Złącze do węża

W każdym systemie przesyłu w technologiach przemysłowych wykorzystywana jest przeróżna armatura. Na rynku dostępnych jest wiele złączy, szybkozłączy do węży i innych elementów. Mogą być w wykonane standardowo lub na zamówienie Klienta. Części wykonywane są z aluminium, mosiądzu, polipropylenu, stali galwanizowanej, w zależności od zastosowania.

Armatura złączna w przemyśle spożywczym

Złącza SMSObecnie liczba wyrobów stosowanych do połączeń ciągów przemysłowych jest bardzo duża. Istnieją złącza okrągłe lub prostokątne, w wersji modułowej i hybrydowej, złącza do łączenia słabo oraz silnoprądowe, które służą do podłączania sygnałów do urządzeń albo bezpośrednio do płytek drukowanych. Różnią się również pod względem zastosowanych materiałów do ich produkcji. Istnieją różne pokrycia styków oraz obudów. Odmienna budowa wynika również z różnych wymagań dotyczących odporności na odmienne czynniki środowiskowe. Najważniejsze jest więc przede wszystkim gdzie element ma być zamieszczony. W przemyśle spożywczym i chemicznym, złącza muszą przede wszystkim spełniać standardy dotyczące czystości. Do tak zwanych złączy higienicznych zaliczane są złącza SMS. Złącza te wykonane są z najwyższą precyzją i spełniają wymagania wielu standardów dotyczących przesyłu substancji spożywczych, napojów oraz substancji chemicznych i farmaceutycznych. Szeroko stosowane są w przemyśle mleczarskim. Zaliczają się do złączy gwintowych z okrągłym gwintem.

Złącze typu SMS wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, dodatkowo posiadające właściwości kwasoodporne. Dzięki temu możliwe jest zachowanie najwyższej higieny, tak ważnej w produkcji. Można je również w łatwy i bezproblemowy sposób zakładać i zdejmować z instalacji. Powierzchnia uszczelniająca złącza jest płaska, co znacząco ułatwia montaż elementu.