Rola układów elektronicznych na jachtach

Układy elektroniczne przeszły ewolucję na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Rozwój elektroniki jest obserwowany praktycznie z roku na rok, a wynalezienie nowych technologii definiuje przełomy w tej dziedzinie nauki. W zależności od zastosowań układów elektronicznych, projektanci muszą wziąć pod uwagę różne czynniki i wymagania.

Niezawodność podstawowym wymogiem

niezawodna elektronika jachtowaSprawę dodatkowo komplikują normy i przepisy krajowe oraz międzynarodowe. Wszystko to wpływa na sposób wykonania obwodu drukowanego, który wraz z komponentami składa się na działający układ. Warto dodać, że w ostatnich latach zaobserwować można miniaturyzację elementów w postaci układów scalonych czy elementów SMD. Elementy w montażu powierzchniowych są coraz rzadziej stosowane, a ogólnie pojęta miniaturyzacja dotyczy praktycznie wszystkich segmentów rynku. Dobrym przykładem jest tutaj niezawodna elektronika jachtowa, która musi spełnić najbardziej rygorystyczne kryteria dotyczące ciągłości działania w trudnych warunkach. Podczas projektowania układów elektronicznych z przeznaczeniem do zastosowań na jachtach należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność obudowy. Ze względu na wilgoć panującą na jednostce, niezabezpieczone układy przestaną bardzo szybko spełniać swoją funkcję. Szczelność obudowy jest więc jednym z podstawowych kryteriów, które stawia się morskim układom elektronicznym. Oprócz tego ważnym parametrem jest również zakres temperatur pracy. Elementy elektroniczne muszą pracować w jak najszerszym zakresie temperatur bez spadku wydajności czy sprawności.

Jest to niezwykle ważne, szczególnie w przypadku zastosowań, gdzie zasilanie odbywa się z baterii akumulatorów czy agregatów prądotwórczych. Zużycie energii jest tam jednym z ważniejszych kryteriów. Jednak najważniejszym wymogiem jest wysoka niezawodność układów stosowanych na jachtach, która wpływa na ogólnie pojęte bezpieczeństwo osób podróżujących.