Najlepszy wieszak do restauracji

Od niedawna prowadzę własną restaurację. Nie jest ona może za duża, za to niesamowicie klimatyczna. Zależało mi na tym, aby stworzyć lokal, do którego klienci z dużą chęcią będą chcieli wracać. Dbam więc o każdy szczegół, zaczynając oczywiście od menu. Zatrudniłam jednego z najlepszych kucharzy, jakich znam.

Metalowy wieszak zamiast drewnianego

wieszak na ubrania kutyOd dziecka marzyłam o prowadzeniu własnej restauracji. Wiedziałam, że będzie to spore wyzwanie pod różnymi względami, ale w końcu w życiu nie ma nic za darmo. W tym roku udało mi się dopiąć celu i moja restauracja funkcjonuje już od kilku miesięcy. Lokal nie jest duży, ale dzięki temu, że zadbałam o każdy szczegół, klienci chętnie wracają i polecają to miejsce dalej. Ceniony jest klimat a także jedzenie, o które dba jeden z najlepszych znanych mi kucharzy. Mimo tego, że lokal działa prężnie, to ja nie ustaje w ciągłym doskonaleniu go. Ostatnio, na przykład, zauważyłam, że drewniane wieszaki z dużym trudem wytrzymują pod naporem jesiennych płaszczy. Uznałam więc, ze lepszym rozwiązaniem będzie wieszak na ubrania kuty, który zakupiłam na próbę i zdał egzamin. Teraz takich wieszaków stoi w restauracji kilka. Przed nami zima, więc idealnie trafiłam ze zmianą. Na kutym wieszaku może wisieć duża ilość plaszczy i kurtek, a wieszak ani drgnie. Poza tym doszłam do wniosku, że metalowy wieszak lepiej pasuje wizualnie do wnętrza. Nie jest to bowiem czysty metal, ale pomalowany czarną, matową farbą.

Kiedy prowadzi się własną restaurację i ma ona fajne wyniki to nie można spocząć na laurach. Ciągłe ulepszenia są miarą sukcesu. I często to te najdrobniejsze rzeczy mają największy wpływ na ostateczny rezultat. Takim szczegółem może być na przykład zamienienie mało stabilnego, drewnianego wieszaka na wieszak wykonany z metalu.