Zasady tworzenia grafiki do cięcia laserowego

Proces cięcia oraz grawerowania laserowego polega na stopieniu materiału przy jednoczesnym odparowaniu oraz stopieniu i spalaniu szczeliny cięcia materiału za pomocą głowicy laserowej. Tą technologię wykorzystuje się m. in. w perforacji oraz wierceniu większości materiałów inżynierskich.

Przygotowujemy projekt do cięcia laserowego

cięcie laserem warszawaMożemy wyróżnić trzy podstawowe techniki cięcia laserowego metali, jest to: technika cięcia w stanie ciekłym metalu szczeliny cięcia, technika wykorzystująca odparowanie metalu ze szczeliny cięcia oraz proces cięcia reaktywnego, określany też mianem egzotermicznego, które polega na przekształceniu szczeliny w stan ciekły za pomocą wiązki lasera oraz wydmuchu cieczy pod ciśnieniem za pomocą gazu obojętnego. Procesy poddawania obróbce termicznej różnego rodzaju materiałów pozwoliły na wykreowanie takich procesów technologicznych jak np. grawerowanie laserowe, które jest używane m. in. w zakresie zdobnictwa materiałów wykonanych z drewna, w zakresie wzornictwa na tekstyliach oraz tworzenia wzorów na szkle czy papierze. Technologia jaką jest cięcie laserem Warszawa oferuje m. in. możliwość wykonania projektów DXF, które są przeznaczone specjalnie do wykonania za pomocą głowicy laserowej. Decydując się na zlecenie indywidualnego pomysłu z wykorzystaniem technologii cięcia laserowego poniesiemy koszt, który nie powinien przekraczać 2zł/min pracy lasera. Chcąc dodatkowo zlecić przygotowanie projektu- zapłacimy około 60zł za godzinę pracy grafika. Czas pracy lasera określany jest na podstawie wyliczeń z projektu wektorowego. Jeżeli zdecydujemy się sami przygotować projekt przystosowany do technologii z wykorzystaniem głowicy laserowej pamiętajmy, aby grubość linii nie przekraczała 0,05mm.

Technologia cięcia laserowego nie wykorzystuje kolorów, dlatego wykonując konspekt pamiętajmy, aby uwzględnić w nim tylko krzywe wykonane kolorem czarnym. Wykonanie pliku na potrzeby realizacji prac z wykorzystaniem lasera powinno być przede wszystkim wykonane w programie umożliwiającym wykonanie grafiki wektorowej oraz zapisanie go w odpowiednim rozszerzeniu.