Czym jest zawór sterowany pneumatycznie

Specjaliści od informacji

Czym jest zawór sterowany pneumatycznie

25 listopada 2019 Maszyny i urządzenia 0

 

Być może zastanawiasz się, co to jest zawór pneumatyczny. Zawór pneumatyczny, znany również jako zawór sterowany pneumatycznie jest istotnym elementem każdego obwodu pneumatycznego. Zawór działa w celu kierowania lub blokowania przepływu powietrza, kontrolowanie prędkości lub sekwencji operacji, promowanie efektywnej funkcjonalności komponentu lub część maszyny.

Zawory sterowane pneumatycznie mają różnorakie zastosowania

zawory sterowane pneumatycznieUrządzenia te są dostępne jako normalnie otwarte lub normalnie zamknięty zawór, komponenty działają w celu kontroli proces mediów przez zawór. W zastosowaniach zaworu pneumatycznego ciśnienie powietrza względem tłoka lub membrany w kolejności wytwarza moc w postaci ruchów liniowych lub kołowych. Ruchy te, uruchamiają zawór i wspomagają całość funkcjonalności komponentu. Zawór pneumatyczny jest dostępny w trzech różnych specyfikacjach, obejmujących zawory sterowane pneumatycznie 2-kierunkowe, 3-kierunkowe i 4-kierunkowe. Zawór z ponad trzema portami najprawdopodobniej będzie wymagał zaworu pilotowy w celu skutecznego działania. Jak działa zawór sterowany pneumatycznie? Funkcja zaworu pneumatycznego zależy od wielkości zaworu i liczby dostępnych portów. Dwudrożny zawór pneumatyczny działa poprzez elektrycznie aktywowany elektrozawór, który przesuwa zawór szpula do bezpośredniego przepływu. Dwudrożny, dwupozycyjny zawór składa się z dwóch portów połączonych za pomocą kanał, który można otworzyć lub zablokować w celu kontrolowania przepływu przez zawór. 

Wersje trójdrożne działają przez trzy porty i mogą być używane w parach do sterowania zaworami cylinder dwustronnego działania, eliminujący potrzebę stosowania zaworu czterodrogowego. Porty w zaworach sterowanych pneumatycznie są połączone kanały wewnątrz korpusu zaworu i zawory wytwarzają ciśnienie i wydmuchują jeden otwór wylotowy w celu sterowania cylindrem jednokierunkowym.