Dokładna instalacja systemu monitorowania

Specjaliści od informacji

Dokładna instalacja systemu monitorowania

17 marca 2020 Informatyka i komputery 0

Montaż systemu monitorowania wizyjnego na dużych obiektach handlowych nierzadko mógł trwać kilka tygodni, a ze względu na ilość pracy, był przeprowadzany prawie zawsze w momencie gdy obiekt był zamknięty dla klientów. Prace instalacyjne oznaczały bowiem nie tylko montaż infrastruktury elektrycznej, ale również ustawienie i dopasowanie urządzeń do miejsca ich pracy.

Montaż skutecznego systemu monitorowania wizyjnego

montaż monitoringuPrace nad ułożeniem kabli i ustanowieniem serwerowni, obsługującej system monitorowania były najbardziej czasochłonne, ale nie były one jedynymi zadaniami, wymaganymi do prawidłowego działania systemu. Skuteczny montaż monitoringu oznaczał również ustawienie kamer we właściwej pozycji, w miejscu w którym miały one najlepsze pole widzenia. Mimo iż plan monitorowania obiektu przygotowywany był z myślą o jak największej widoczności urządzeń wizyjnych, konstrukcja obiektu często utrudniała ich montaż we wskazanym miejscu. Kamery musiały być więc ustawione w takich miejscach, w których obraz nie był przesłaniany przez elementy wystroju obiektu czy dekoracje, które mogłyby całkowicie przesłaniać dużą część obiektu, poddaną nadzorowi monitoringu. Nierzadko oznaczało to konieczność montażu dodatkowych uchwytów, na których kamery zostawały później zakładane, lub umieszczania ich na wysięgnikach, zamocowanych do sufitu w taki sposób, by zapewnić urządzeniu optymalne pole widzenia.

Prace te często wykonywane były z pomocą operatorów systemu monitorowania, kierujących instalacją tak, by już po otwarciu obiektu nie były wymagane żadne poprawki, czy przeniesienie urządzeń w inne miejsce. Dobrze umieszczone urządzenia były bowiem jednym z największych wyznaczników skuteczności systemu, i miały ogromny wpływ na pracę samych operatorów.