Grzałki i elementy grzejne.

Specjaliści od informacji

Grzałki i elementy grzejne.

20 października 2014 Maszyny i urządzenia 0

Istnieje wiele rodzajów grzałek, często nie zdajemy sobie sprawy gdzie mamy z nimi styczność. Ułatwiły nam one życie i dziś wydaje się, że bez nich nie moglibyśmy się obejść. Oto najczęściej spotykane grzałki i elementy grzejne:

  1. Grzałka akwarystyczna służy do utrzymywania stałej temperatury w akwarium. Taka grzałka powinna być dostosowana do wielkości akwarium. Grzałki tego typu możemy podzielić na takie które powinny być całkowicie zanurzone w wodzie i takie które muszą wystawać ponad taflę wody.
  2. Elementy grzejne służą do zamiany energii elektrycznej w ciepło. Ma zazwyczaj postać drutu, taśmy lub materiału oporowego. Do konstrukcji elementu grzejnego służy najczęściej taśmę oporową niklowo-chromowaną.
    Materiał taki jest bardzo trwały. Nie uszkadza się z zetknięciu z powietrzem. Może pracować w bardzo różnych temperaturach. Powodem takich właściwości jest to, że podczas pierwszego użycia tworzy się warstwa tlenku chromu który zabezpiecza głębsze warstwy przed utlenianiem.
  3. Grzałki często stosuje się jako urządzenie do podgrzewania różnych napojów. Takie urządzenie wykorzystuje ciepło które wydziela się podczas reakcji egzotermicznej. Grzałka elektryczna wykorzystuje zjawisko przemiany energii elektrycznej w ciepło w trakcie przepuszczania prądu poprzez materiał oporowy elementu grzewczego. Grzałki charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością. Wynosi ona niemal sto procent. Takie grzałki są często wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Stosuje się je w wielu urządzeniach np. : czajnik elektryczny, pralka, suszarka do włosów.

Różnego rodzaju grzałki stosuje się też w przemyśle. Służą tam do podgrzewania gazów oraz ciał stałych. Głównym problem jest współczynnik przewodnictwa ciepła na granicy grzałka-ośrodek. Jego zmniejszanie powoduje osadzanie się na powierzchni grzałki zanieczyszczeń. Grzałka patronowa umożliwia uzyskanie bardzo dużo ciepła z niewielkiej powierzchni. Charakteryzuje się dużą temperaturą znamionową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *