Mechaniczna obróbka blachy

Specjaliści od informacji

Mechaniczna obróbka blachy

17 kwietnia 2019 Przemysł i produkcja 0

Blacha jest materiałem bardzo powszechnie stosowanym w wielu dziedzinach gospodarki. Producenci blach sprzedają ją w firmie rolek z setkami metrów materiału lub w formie arkuszy. Wymagają one dalszej obróbki aby uzyskały pożądane właściwości użytkowe. Do tego celu zaprojektowano szereg maszyn przeobrażających płaską blachę w użyteczne formy.

Nowe kształty i zastosowania blachy po obróbce

maszyny do obróbki blachyDo kształtowania blachy w celu przetworzenia w produkty o różnych zastosowaniach używa się urządzeń ręcznych i mechanicznych. Tendencja jest taka aby jak najwięcej prac wykonywać przy pomocy maszyn. Maszyny do obróbki blachy różnią się stopniem zaawansowania. Łączy je jednak zdolność do precyzyjnego ich formowania. Wśród maszyn do blachy wyróżnić należy walcarki, zwijarki, prasy hydrauliczne, nożyce gilotynowe, prasy krawędziowe i mimośrodowe. Dzięki tym urządzeniom powstają chociażby kompletne pokrycia dachowe starannie rozwalcowane i uformowane. W procesie gięcia blach mogą one zostać poddane zaginaniu, wyginaniu, zwijaniu, skręcaniu, zawijaniu, prostowaniu, profilowaniu. Po obróbce blachy w maszynie zostaje ona trwale odkształcona. Dzięki obróbce maszynami blacha uzyskuje różnorodne wzory i skomplikowane kształty. Zaletą maszyn jest ich wysoka powtarzalność wytwarzanych kształtów i precyzja. Nowoczesne maszyny pracują w technologii CNC. Oznacza to całkowicie komputerowe sterowanie parametrami wytwarzania elementów z blachy. CNC to ogromna oszczędność materiału poprzez minimalizowanie odpadów. Są to również maszyny bardzo bezpieczne dla operatorów. System osłon oddzielających od elementów roboczych oraz wyłączniki bezpieczeństwa stanowią o bardzo wysokiej klasie maszyn.

Blacha jest materiałem wytwarzanym w bardzo trwałych formach. Jest to blacha ocynkowana lub zabezpieczana powłokami farb. Zapewniają one trwałość i możliwość długoletniego używania. Stąd tak bardzo są popularne maszyny do pozyskiwania z blachy różnorakich produktów.