Oświetlenie akwaria świetlówkami

Specjaliści od informacji

Oświetlenie akwaria świetlówkami

19 lipca 2019 Psy 0

Jeśli planujemy założyć hodowlę rybek lub np. zwierząt egzotycznych powinniśmy pamiętać o tym aby zapewnić w terrarium, czy akwarium warunki, które będą jak najlepiej odwzorowywać naturalne środowisko zwierząt w nim mieszkających. Ważnym elementem każdego akwarium jest przede wszystkim światło.

Dlaczego warto korzystać ze świetlówek w akwarium

świetlówki t8 do akwariumŚwiatło sprzyja dobremu samopoczuciu i rozwojowi tak zwierząt jak i roślin, które są częścią wyposażenia każdego akwarium. Dzisiaj mamy bardzo duży wybór żarówek i świetlówek dlatego przy zakupie powinniśmy kierować się tym aby ich światło było zbliżone do tego występującego w naturalnym środowisku zwierzęcia. Dla przykładu świetlówki t8 do akwarium nadają się do hodowli ryb. Przy hodowli gadów należy już wybrać inny rodzaj świetlówki albowiem ta konkretna świetlówka została zaprojektowana z myślą o wodzie i roślinach. Dzięki niej światło jest na tyle mocne, że dociera nawet do dna zbiornika wodnego. Dodatkowo nadaje wodzie przejrzystości i podkreśla jej błękit. Nawet jeśli ustawimy akwarium w miejscu w pokoju gdzie jest dużo światła to nie jest ono wystarczające zwłaszcza dla roślin i nie może być jedynym oświetleniem zbiornika, chociażby dlatego, że różna jest jego ilość w zależności od dnia i pory roku. Świetlówki umieszczane są w aluminiowych obudowach aby dobrze odbierać ciepło a tym samym zapewnić dłuższą żywotność urządzenia. Są stosowane w zbiornikach słodkowodnych i nie tylko sprzyjają rośliną ale również podkreślają naturalne barwy ryb. Często dają zimne białe lub niebieskie światło.

Światło w hodowli zwierząt i roślin jest niezmiernie ważne. Nie należy tego aspektu zaniedbywać jeśli nie chcemy borykać się później z chorobami i wymianą fauny i flory w naszym akwarium. Świetlówki możemy dobierać dowolnie do każdego rodzaju akwarium. Występują we wszystkich standardowych rozmiarach. Można je umieszczać zarówno pod obudową akwarium lub na jego ścianie.