Pianka przyda się nie tylko na budowie

Jednym z najbardziej popularnych materiałów, służących między innymi do uszczelniania, jest specjalna pianka poliuretanowa. Ma ona naprawdę szerokie zastosowanie, nie tylko wewnątrz domów, ale też na zewnątrz. Wykorzystują ją nawet artyści. Wygląda niepozornie i można ją kupić na każdym dziale budowlanym w marketach.

Szerokie zastosowanie pianek montażowych

pianki montażoweKiedy byłam mała materiał ten kojarzył mi się z bitą śmietaną. Tata często używał go przy remontach. Przy bliskim spotkaniu okazywał się ona jednak, co mnie bardzo zasmuciło, sztywną, szorstką masą. Mowa o piance poliuretanowej, która jest najpopularniejszycm materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim do uszczelniania. Znalazł on jednak jeszcze mnóstwo innych zastosowań. Poza świetną izolacją pianki montażowe ceni się również za ich plastyczność, stąd ich popularność w gronie artystów. Z pianek montażowych robi się na przykład różnego rodzaju makiety, atrapy różnych rzeczy lub nietypowe rzeźby. Właściwości pianek poliuretanowych sprawiają, że można ich bez zastrzeżeń używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W przypadku zastosowania pianki montażowej na dworze, trzeba tylko zwrócić uwagę na to, jaki jej rodzaj kupujemy. Czynnikiem determinującym jest tu przede wszystkim temperatura i wilgotność. Istnieją bowiem różne rodzaje pianki poliuretanowej w zależności od tego, w jakich warunkach będzie miała schnąć. Bardzo dużym plusem piany montażowej jest też to, że po jej zaschnięciu można ją łatwo ściąć nożem i wyrównać do uzupełnianej powierzchni.

Pianka poliuretanowa, używana głównie w celach izolacyjnych, ma też mnóstwo innych zastosowań. Ten niepozorny materiał, który był przez mnie w dzieciństwie kojarzony z bitą śmietaną, jest niezbędnym elementem budowlanym i przy okazji spisuje się w celach artystycznych.