Profesjonalna asystentka osoby starszej

Specjaliści od informacji

Profesjonalna asystentka osoby starszej

16 marca 2020 Usługi 0

Ludzie w podeszłym wieku, często mają problemy zdrowotne, które uniemożliwiają im samodzielne funkcjonowanie. W najgorszym przypadku wiąże się to z przykuciem do łóżka i potrzebą profesjonalnej opiekunki, która wszystkim się zajmie.

Jak wygląda praca asystentki osoby starszej?

asystentka osoby starszejW wielu rodzinach, seniorami opiekują się dzieci lub wnuki, gdyż nie chcą ich oddawać pod opiekę obcych osób. Jest to zrozumiałe, jednak kiedy taka osoba wymaga dwudziestoczterogodzinnej opieki, to nie jest to proste zadanie dla kogoś, kto ma pracę, rodzinę i obowiązki. Kiedy starsza osoba jest w jakimś stopniu samodzielna i wymaga jedynie pomocy w niektórych czynnościach, to może się przydać asystentka osoby starszej. Jest to najczęściej osoba z doświadczeniem w pracy z takimi ludźmi i posiadającą odpowiednie przygotowanie do zawodu. Opieka nad taką osobą polega głównie na pomocy w codziennych czynnościach, czyli na przykład przy ubieraniu się, zażywaniu leków, sprzątaniu czy gotowaniu. Asystentka może za straszą osobę robić zakupy, załatwiać sprawy urzędowe czy też umawiać wizyty lekarskie. Jeżeli podopieczny musi udać się do lekarza, to może razem z nim się tam udać. Praca najczęściej obejmuje kilka godzin dziennie i nie wymaga czuwania przy osobie starszej przez całą dobę. W kwestii szczegółowych obowiązków jakie ma wykonywać asystentka, to są one zawsze ustalane na początku współpracy, tak samo jak wysokość wynagrodzenia. Pracę w takim charakterze można znaleźć za pośrednictwem biur pracy lub po znajomości.

W Polsce osoby będące asystentami osób starszych, nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie, dlatego też spora ich część szuka posady u naszego zachodniego sąsiada. W Niemczech za taką samą pracę można otrzymać nawet trzy razy wyższe wynagrodzenie niż w kraju.