Rekuperacja – wentylacja mechaniczna

Rekuperacja, określana również wentylacją mechaniczną to instalacja obiegu powietrza, coraz częściej ich montaż w domach jednorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Jej niewątpliwą zaletą jest efektywność wentylacyjna oraz możliwość zachowania ciepła, którego pozyskanie jest kosztowne. Rekuperator to inaczej mówiąc wymiennik ciepła.

Stosuje się kilka rodzajów rekuperatorów; dzieli się je ze względu na wypełnienie na takie, w których stosuje się przegrodę płytową jako przekaźnik ciepła – i dzielą się na krzyżowe i przeciwprądowe. Innym rodzajem są rekuperatory z czynnikiem pośrednim – np. freonem lub z ruchomym wypełnieniem, które styka się z powietrzem zimnym z zewnątrz i ciepłym z wewnątrz. System ten doskonale pomaga oszczędzić energię cieplną, stąd coraz więcej firm produkuje więc systemy rekuperacji, od najprostszych po najbardziej skomplikowane. Dobrze jest zaplanować instalowanie rekuperacji już na etapie budowy domu, gdyż to pomaga w późniejszym instalowaniu systemu rur. Systemem można sterować w prosty sposób, korzystając z panelu sterowania zamieszczonego na przykład w kotłowni lub też zdalnie. Instalacja może współpracować z pompą ciepła. Wiele systemów daje możliwość zaprogramowania różnych ustawień rekuperacji oraz prace na różnych biegach, w zależności od zapotrzebowania na powietrze, które z kolei zależne jest od ilości osób korzystających z budynku.
Zestaw do rekuperacji najczęściej umieszczany jest w kotłowni i składa się dużego urządzenia filtrującego powietrze, zawierającego wymienne filtry, które można oczyszczać.
Poznań, województwo Wielkopolskie – w tym mieście istnieje wiele firm oferujących usługę rekuperacja montaż oraz wiele innych prac z tym związanych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *